Descoperă Dunărea, de Ziua Internațională a Dunării și nu numai

Primaria municipiului Giurgiu în parteneriat cu Asociația “Prietenii de lângă tine” și Serviciul de Gospodărire a Apelor Giurgiu au sărbătorit astăzi Ziua Internatională a Dunării

printr-o expozitie de desene și postere de protecție a mediului cu tema ”Descoperă Dunărea!”, aleasă pentru ediția din acest an, la nivel european.

Acțiunea a avut loc la Ateneul Nicolae Bălănescu, în prezența primarului municipiului, Adrian Anghelescu, a viceprimarului Marian Damian și a administratorului public, Ionel Muscalu,

și a fost coordonată de Mariana Mitroi, reprezentantul Asociației “Prietenii de lângă tine”.

Desenele au fost realizate de elevii de la Școala Sfinții Martiri Brâncoveni care în primul semestru al anului au fost implicați în activitățile de educație ecologică

desfasurate de Asociația “Prietenii de langa Tine”, cu sprijinul cadrelor didactice.

”Să păstrăm apele Dunării mereu curate!” este o obligație civică a tuturor celor care trăiesc de-a lungul apelor sale, descoperindu-i astfel permanent resursele și potențialul unic.

Prin urmare, organizatorii acordă o atenţie sporită activităților care vizează conştientizarea cetăţenilor privind respectul față de apă, astfel încât să fie evitată poluarea acestei resurse vitale.

Bucuros să îi întâlnească pe elevi, edilul șef le-a mulțumit pentru eforturile lor și i-a rugat să devină cetățenii responsabili de mâine, transmițând acest mesaj

de cultivare a respectului față de natură și resurse vitale, cum este apa.

Copiii au fost premiați de organizatori cu diplome, tricouri și rucsacuri.

În fiecare an, la data de 29 iunie, cele 14 ţări din bazinul fluviului Dunărea celebrează împreună unul dintre cele mai mari sisteme fluviale din Europa.

Marcarea Zilei Internaţionale a Dunării a fost instituită după semnarea, în 1994, a Convenţiei privind cooperarea pentru protecţia şi utilizarea durabilă

a fluviului Dunărea de către Comisia Internaţională pentru Protecţia Fluviului Dunărea (ICPDR).

Documentul, semnat la 29 iunie 1994, la Sofia, în capitala Bulgariei, oferă cadrul de cooperare al guvernelor, organizaţiilor neguvernamentale, instituţii de cercetare şi industrie,

această dată fiind marcată la nivel internaţional la propunerea ţărilor dunărene şi sub auspiciile Comisiei Internaţionale pentru Protecţia Fluviului Dunărea.

Oficiali ai statelor situate în bazinul Dunării (Austria, Bulgaria, Croaţia, Republica Cehă, Germania, Ungaria, Republica Moldova, România, Republica Slovacă, Slovenia şi Ucraina) şi din partea Comisiei Europene au semnat documentul, aducând în atenţia opiniei publice necesitatea protejării Dunării. Ulterior, Convenţia a fost semnată de Bosnia şi Herţegovina, Serbia şi Muntenegru.

Ziua Internaţională a Dunării a fost sărbătorită pentru prima dată în 2004 pentru a marca zece ani de la semnarea Convenţiei privind cooperarea pentru protecţia şi utilizarea durabilă a fluviului Dunărea.

Dunărea este principalul fluviu european, care aduce numeroase beneficii economice ţărilor riverane şi împreună cu afluenţii săi formează unul dintre cele mai importante sisteme acvatice din Europa.

Bazinul hidrografic al Dunării joacă un rol important în contextul politic, social, economic şi cultural, pentru dezvoltarea Europei Centrale şi de Sud-Est.

Dunărea, al doilea fluviu ca lungime din Europa, traversează Austria, Bosnia-Herţegovina, Bulgaria, Croaţia, Republica Cehă, Germania, Ungaria, Republica Moldova, Muntenegru, România,

Serbia, Slovacia şi Slovenia. Din Munţii Pădurea Neagră din Germania şi până în Deltă, Dunărea parcurge 2.845 km.

Fluviul reprezintă o sursă importantă pentru alimentarea cu apă potabilă, apă pentru irigaţii şi industrie pentru cei peste 115 milioane de locuitori ai acestei regiuni.

Ultima modificare: 29.06.2022 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Cartierele giurgiuvene intră în curățenie, rând pe rând